Jak naprawiać drobne usterki w domu lub samochodzie?

Naprawianie drobnych usterek w domu lub samochodzie to nie tylko sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale także na zwiększenie swojej samodzielności i satysfakcji. Nie musisz od razu dzwonić po fachowca lub serwisanta, jeśli coś się zepsuje lub zatrzaśnie. Wiele problemów możesz rozwiązać samodzielnie, jeśli masz pod ręką odpowiednie narzędzia i wiedzę. W tym artykule przedstawiamy kilka przykładów typowych usterek domowych i samochodowych oraz sposoby na ich naprawę.

Usterki domowe – jak naprawić?

Awarie hydrauliczne

Awarie hydrauliczne to częste usterki domowe, które mogą być bardzo uciążliwe i kosztowne. Kiedy kran przecieka, w pierwszej kolejności musisz ustalić przyczynę nieszczelności. Aby naprawić go samemu konieczne będą takie narzędzia, jak klucz nastawny, płaski wkrętak, scyzoryk, komplet uszczelek, klucz imbusowy oraz szczypce do rur. Postępuj według następujących kroków:

 • Zamknij dopływ wody do kranu i odkręć go.
 • Zdejmij uchwyt kranu i odkręć nakrętkę mocującą głowicę.
 • Wyjmij głowicę i sprawdź stan uszczelek. Jeśli są zużyte lub uszkodzone, wymień je na nowe.
 • Włóż głowicę z powrotem i dokręć nakrętkę mocującą.
 • Załóż uchwyt kranu i sprawdź, czy przeciek ustąpił.
 • Jeśli problem nie zniknął, może być konieczna wymiana całej głowicy lub całego kranu.
kran

Awarie elektryczne

Awarie elektryczne to kolejne częste usterki domowe, które mogą być niebezpieczne i grozić pożarem lub porażeniem prądem. Kiedy żarówka się przepala, wtyczka się łamie lub gniazdko nie działa, musisz zadbać o bezpieczeństwo i odpowiednie narzędzia. Aby naprawić awarię elektryczną samemu konieczne będą takie narzędzia, jak śrubokręt izolowany, kombinerki izolowane, taśma izolacyjna, nowa żarówka lub wtyczka. Postępuj według następujących kroków:

 • Wyłącz prąd w bezpiecznikach lub rozdzielnicy i sprawdź miernikiem napięcia, czy nie ma prądu w gniazdku lub oprawce.
 • Jeśli chcesz wymienić żarówkę, odkręć ją z oprawki i załóż nową o takim samym rodzaju i mocy.
 • Jeśli chcesz wymienić wtyczkę, odetnij ją od kabla i rozbierz ją na części. Następnie podłącz przewody do nowej wtyczki zgodnie z kolorem: brązowy do styku L (faza), niebieski do styku N (neutralny), żółto-zielony do styku E (ziemia). Zabezpiecz przewody śrubami i zamknij obudowę wtyczki.
 • Jeśli chcesz naprawić gniazdko, odkręć je od ściany i sprawdź stan przewodów i styków. Jeśli są uszkodzone lub poluzowane, odetnij je i oczyść z izolacji na długości około 1 cm. Następnie podłącz je do nowego gniazdka zgodnie z kolorem: brązowy do styku L (faza), niebieski do styku N (neutralny), żółto-zielony do styku E (ziemia). Zabezpiecz przewody śrubami i przykręć gniazdko do ściany.
wymiana żarówki

Usterki samochodowe – jak naprawić?

Awarie układu wydechowego

Awarie układu wydechowego to częste usterki samochodowe, które mogą być nie tylko uciążliwe dla kierowcy i pasażerów, ale także szkodliwe dla środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kiedy tłumik hałasuje, rura wydechowa się urwała lub katalizator się zapchał, musisz zadbać o odpowiednie narzędzia i części zamienne. Aby naprawić awarię układu wydechowego samemu konieczne będą takie narzędzia, jak klucz płaski lub nasadowy, szczypce do rur, piła do metalu, spawarka lub lutownica oraz nowy tłumik lub rura wydechowa. Postępuj według następujących kroków:

 • Podnieś samochód na podnośniku lub koziołkach i zlokalizuj uszkodzoną część układu wydechowego.
 • Jeśli chcesz wymienić tłumik, odkręć śruby mocujące go do rury wydechowej i zdejmij go. Następnie załóż nowy tłumik i dokręć śruby mocujące.
 • Jeśli chcesz naprawić urwaną od tłumika rurę wydechową, pod warunkiem że wewnątrz tego elementu nie ma poważnych zniszczeń, możesz spróbować ją zespawać lub zlutować. W tym celu oczyść miejsce uszkodzenia z rdzy i tłuszczu i dopasuj obie części rury do siebie. Następnie użyj spawarki lub lutownicy i odpowiedniego materiału spawalniczego lub lutowniczego, aby połączyć rurę. Pamiętaj o zachowaniu ostrożności i ochronie oczu i skóry przed iskrami i oparzeniami.
 • Jeśli chcesz naprawić zapchany katalizator, musisz najpierw sprawdzić, czy jest on faktycznie przyczyną problemu. Zapchany katalizator może objawiać się spadkiem mocy silnika, wzrostem zużycia paliwa, nadmiernym dymieniem z rury wydechowej lub zaświeceniem się kontrolki stanu silnika. Aby sprawdzić stan katalizatora, możesz użyć miernika ciśnienia spalin lub termometru bezdotykowego. Jeśli ciśnienie spalin przed katalizatorem jest znacznie większe niż za nim lub jeśli temperatura katalizatora jest zbyt wysoka lub zbyt niska, oznacza to, że jest on zapchany lub uszkodzony. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wymiana katalizatora na nowy lub regenerowany. Możesz też spróbować oczyścić katalizator specjalnym preparatem chemicznym lub mechanicznie, ale nie ma gwarancji, że to pomoże.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci zrozumieć podstawy majsterkowania i zachęciliśmy Cię do spróbowania swoich sił w tej dziedzinie. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie usterki można naprawić samemu i czasem lepiej jest skorzystać z pomocy specjalisty. Zanim zabierzesz się za naprawę, upewnij się, że jesteś w stanie ją bezpiecznie i skutecznie wykonać i że nie naruszasz gwarancji ani przepisów prawa. Życzymy Ci powodzenia i udanych napraw!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top