Wnętrza w stylu wiejskiego domu: 7 kluczowych porad

wnętrze mieszkania

Marzenie o domu na wsi, z naturą za progiem, letnimi wieczorami na tarasie i śniadaniem pod drzewem owocowym, można przenieść do każdego domu. Wprowadzenie wiejskiego klimatu do mieszkania w mieście jest możliwe dzięki zastosowaniu stylu country. Oto 7 wskazówek, jak to zrobić.

Łączenie różnych stylów

Styl wiejski to indywidualna mieszanka różnych elementów: mebli odziedziczonych lub zdobytych na aukcjach, przedmiotów znalezionych na pchlim targu, tapet w staromodne wzory czy ceramiki z małych pracowni. Nowe przedmioty świetnie komponują się z tymi odrestaurowanymi własnoręcznie.

Kolorystyka we wnętrzu

Wprowadzenie nowych barw to jeden z prostszych sposobów na odświeżenie pomieszczenia. Można to zrobić samodzielnie, malując ściany naturalnymi farbami lub odnawiając meble lakierem czy farbą kredową. Warto stosować zasady takie jak:

• Granie odcieniami jednego koloru: Na przykład wykorzystanie różnych tonów bieli, od lśniącej bieli po ciepłe kremowe odcienie.

• Stosowanie kolorów komplementarnych: Atrakcyjnie prezentuje się zestawienie barw przeciwstawnych na kole kolorów, na przykład połączenie chłodnych odcieni błękitu z ciepłymi pomarańczowo-czerwonymi – miedziana lampa będzie się dobrze komponować z poduszkami i wazonami w ożywczym turkusie.

wnętrze mieszkania

Tekstylia w aranżacji

Nie trzeba malować ścian, by wnętrze zyskało na kolorze. Dekoracje z tkanin to prosty sposób na szybką metamorfozę. Nowe poduszki, pokrowce na krzesła, sofa lub fotel, narzuty na łóżko, zasłony i dywany mogą całkowicie zmienić atmosferę pomieszczenia.

Materiały pasujące do stylu wiejskiego są zróżnicowane – od bawełny, lnu, surowej juty czy wełny po lekki muslin, elegancki aksamit czy chintz. Istotne jest użycie naturalnych tkanin, które z wiekiem stają się tylko piękniejsze i bardziej autentyczne.

Kolekcjonowanie i eksponowanie pięknych przedmiotów

Osobista kolekcja, np. stare kolorowe talerze, porcelanowe dzbanki czy historyczne puszki, to doskonały sposób na dodanie charakteru wnętrzu. Kluczowe jest odpowiednie wyeksponowanie takich skarbów na przykład na dobrze oświetlonym regale czy starej kredensie. Ważne, by przedmioty dobrze kontrastowały z tłem i nie tworzyły wrażenia przesadnego zagracenia.

Prostota i harmonia

Dobrze urządzone wnętrze w stylu wiejskim opiera się na prostocie i ograniczeniu do niezbędnego minimum. Otaczaj się przedmiotami, które naprawdę lubisz i używasz. Regularnie dokonuj przeglądu rzeczy, które mogłyby zostać usunięte, by zyskać więcej przestrzeni. Harmonia osiągana jest także przez konsekwentne używanie naturalnych materiałów, które będą cieszyć oko przez długi czas.

Nieustanne doskonalenie wnętrza

Styl wiejski to ciągła ewolucja – wnętrze zmienia się wraz z porami roku czy nowymi dodatkami. Nie bój się zmian i odśwież swoje pokoje, używając różnych kolorów, roślin czy tkanin, by nadać im nowy charakter.”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top