JAKI OLEJ DO KOSIARKI I DLACZEGO WARTO GO WYMIENIAĆ?

Dla posiadaczy trawników niezbędnym narzędziem do ich pielęgnacji i zachowania w porządku jest kosiarka do trawy. Pozwala utrzymać trawnik zadbany, żeby zawsze był estetyczny piękny i dobrze się prezentował. Niekiedy jednak uwadze posiadaczy trawników może umknąć fakt, że nie tylko trawniki tej uwagi wymagają. Również kosiarka powinna być zadbana i konserwowana. Zwykle skupiamy się jedynie na ostrzeniu noży, kiedy słabo tną trawę.

Tymczasem nie mniej ważna dla prawidłowej pracy kosiarki jest jej jednostka napędowa, czyli silnik. Dotyczy to często wybieranych do dużych trawników kosiarek spalinowych. Żeby cieszyć się długą oraz bezawaryjną pracą silnika, trzeba między innymi terminowo wymieniać olej. Dobrą praktyką jest, żeby robić to przed rozpoczęciem każdego sezonu, jak również zastosować wysokiej jakości olej do kosiarki. Zawsze oczywiście najlepiej jest stosować się do zaleceń producenta co do rodzaju, ilości i czasu wymiany oleju.

Wady i zalety kosiarki spalinowej

Wiele osób przed zakupem stawia sobie pytanie — kosiarka spalinowa czy elektryczna? Te drugie są bardziej ekonomiczne w eksploatacji niż spalinowe, tym bardziej że nie trzeba wymieniać w kosiarce oleju. Z pewnością są też lepsze z punktu widzenia ekologii i ochrony środowiska, ponieważ nie wytwarzają spalin i są praktycznie bezobsługowe. Pracują przy tym cicho i zwykle są zwinniejsze, można nimi wygodnie manewrować. Choć właśnie przewód jest tu mankamentem, bo potrafi plątać się i przeszkadzać w koszeniu. Jest to minusem tym bardziej na bardzo dużych trawnikach, gdzie dodatkowo trzeba stosować przedłużacze. Do tego niezbędne jest źródło zasilania, a niewielka moc kosiarek elektrycznych może być również minusem na rozległym terenie.

Duża wielkość trawnika jest więc podstawowym argumentem, który przemawia za kosiarką spalinową. Nie są uzależnione od źródła prądu i długości przewodu. Nie tylko nie potrzeba przedłużaczy, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Takie kosiarki mają dużą moc, dlatego poradzą sobie i z rozległym terenem i z trudnymi warunkami. Ich konstrukcja sprawia, że radzą sobie nawet z gęstymi oraz większymi zaroślami. Kosiarki spalinowe są jednak cięższe i mniej wygodne w manewrowaniu, ale różne usprawnienia ułatwiają ich użytkowanie. Mankamentami urządzeń spalinowych są z pewnością wyższe koszty utrzymania i konieczność konserwacji, w tym wymiana oleju w kosiarce i zakup paliwa. Podczas pracy powstają też nieprzyjemnie pachnące spaliny. Jednak to atuty wydają się przewyższać minusy i przemawiać za wyborem kosiarki spalinowej, szczególnie do większych terenów.

Olej w kosiarce do silników

Silnik spalinowy w kosiarce w procesie spalania paliwa wytwarza energię mechaniczną, która wprawia w ruch i napędza urządzenie. Silniki spalinowe w kosiarce różnią się pod względem rodzaju pracy, ilości cylindrów i stopnia sprężania w nich gazu. Wyróżnia się silniki:

Najczęściej w kosiarkach spotyka się silniki 4-suwowe. Żeby kosiarka z takim silnikiem dobrze i długo służyła, trzeba pamiętać o właściwej konserwacji, czyli:

  • nie używać paliwa dłużej nić miesiąc,
  • regularnie wymieniać silnikowy olej do kosiarki, najlepiej co 25, a maksymalnie po 50 godzinach pracy kosiarki,
  • maksymalnie po 100 godzinach pracy wymieniać świecę zapłonową, a po 25 filtr powietrza,
  • systematycznie ostrzyć noże.

Jak widać, wymiana oleju w kosiarce spalinowej jest jednym z głównych punktów odpowiedniej konserwacji jej silnika, a tym samym właściwej pracy i żywotności.

Olej do kosiarki i do urządzeń oraz maszyn spalinowych

Jaka właściwie jest rola oleju w silniku kosiarki i dlaczego warto go regularnie wymieniać? Dlaczego olej do kosiarki spełnia tak ważną funkcję dla prawidłowej pracy i trwałości całego urządzenia? Jak każda inna maszyna z silnikiem spalinowym, do prawidłowej pracy kosiarka potrzebuje oleju silnikowego. Podstawowym jego zadaniem jest smarowanie elementów oraz redukcja tarć między pracującymi podzespołami silnika i ich ochrona przed korozją. Ponadto olej do kosiarki oraz innych maszyn i urządzeń chłodzi silnik i zbiera zanieczyszczenia. Zbyt mały poziom oleju może skutkować przegrzaniem, zatarciem oraz przyspieszonym zużyciem silnika.

Jaki silnikowy olej do kosiarki wybrać i co ile go wymieniać? Najlepiej jak zawsze w takich przypadkach stosować się do zaleceń producenta, które znajdują się w instrukcji. Pamiętając przy tym, że na kiepskiej jakości się nie oszczędzi. Wysokiej jakości olej do kosiarki zapewniają właściwe parametry pracy kosiarki i wpływają na odpowiednie funkcjonowanie silnika. Niskiej jakości olej trzeba też częściej wymieniać.

Jaki olej do kosiarki wybrać

To jaki olej w kosiarce użyć zależy od rodzaju silnika oraz rodzaju oleju. Wyróżnia się oleje mineralne i syntetyczne. Te pierwsze zaleca się do niedużych silników o mniejszej mocy. Te drugie do kosiarek o dużej mocy i do pracujących w wyższych temperaturach. Najczęściej jednak do kosiarki wybierane są oleje syntetyczne. Są trwalsze, lepiej radzą sobie w różnych temperaturach i zachowują konsystencję. Producent określa, jaka baza olejowa powinna być zastosowana.

Kolejne kryterium, jakim trzeba się kierować wybierając olej do kosiarki jest SAE, czyli letnie i zimowe klasy lepkości. Kosiarka zwykle nie jest użytkowana zimą, więc zalecane są 1-sezonowe oleje z 1-cyfrowym oznaczeniem SAE30. Rekomendowaną lepkość oleju wskazuje producent. Często jest to kilka specyfikacji, które trzeba dopasować do określonych warunków pogodowych.

Silniki 2-suwowe nie mają miski olejowej, a mieszankę oleju i benzyny wlewa się do zbiornika. Olej jest spalany razem z benzyną, więc szybciej go ubywa i trzeba mieszankę dolewać. Zalecane proporcje mieszanki określa producent, do czego należy się stosować.

Silniki 4-suwowe posiadają miski olejowe mające różną pojemność, do których wlewa się płyn. Jaki olej do silników 4-suwowych wybrać? Co do jego rodzaju i ilości oraz czasu wymiany także najlepiej stosować się do zaleceń producenta. W trakcie pracy olej w kosiarce się zużywa, dlatego trzeba pamiętać o sprawdzaniu poziomu i dolewaniu oraz wymianie zgodnie z zaleceniami producenta. Przedłuża to okres eksploatacji urządzenia, zmniejsza awaryjność i zużycie paliwa oraz zwiększa wydajność.

Przeczytaj całość artykułu na stronie sklep.arge.pl. Zachęcamy także do zapoznania się z ofertą luster, oraz do śledzenia pozostałych artykułów i nowości na stronie internetowej sklep.arge.pl.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top