Jak uczyć się i pracować zdalnie z wykorzystaniem technologii?

Pandemia COVID-19 spowodowała, że wiele osób musiało zmienić swój sposób nauki i pracy. Zdalna edukacja i praca stały się codziennością dla milionów ludzi na całym świecie. Jednak taka forma funkcjonowania wymaga od nas pewnych umiejętności cyfrowych, które nie zawsze są na wysokim poziomie. Jak więc skutecznie uczyć się i pracować zdalnie z wykorzystaniem technologii? W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek i dobrych praktyk, które mogą pomóc w realizacji procesów kształcenia i pracy na odległość.

Co to jest distance learning?

Distance learning, inaczej nauczanie na odległość, to forma edukacji, która odbywa się poza przestrzenią szkolną lub biurową. W odróżnieniu od tradycyjnego nauczania, w którym nauczyciel lub trener przekazują wiedzę osobiście, w distance learningu cały proces nauki odbywa się przy wykorzystaniu różnych form przekazu, takich jak:

 • platformy e-learningowe
 • wideokonferencje
 • webinaria
 • podcasty
 • e-booki
 • filmy edukacyjne
 • gry i symulacje
 • quizy i testy online

Zalety distance learningu to m.in.:

 • elastyczność czasowa i przestrzenna – uczący się może sam wybrać, kiedy i gdzie chce się uczyć
 • oszczędność czasu i pieniędzy – uczący się nie musi dojeżdżać do szkoły lub miejsca szkolenia, co zmniejsza koszty podróży i zakwaterowania
 • dostępność i różnorodność materiałów – uczący się ma dostęp do wielu źródeł informacji i form prezentacji wiedzy, co ułatwia dopasowanie do własnych preferencji i stylu uczenia się
 • możliwość interakcji i współpracy – uczący się może komunikować się z innymi uczestnikami kursu lub szkolenia, wymieniać opinie, zadawać pytania, pracować w grupach

Wady distance learningu to m.in.:

 • brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielem lub trenerem – uczący się może czuć się osamotniony lub zniechęcony, jeśli nie otrzymuje wystarczającego wsparcia i informacji zwrotnej
 • problemy techniczne – uczący się może napotkać trudności z dostępem do internetu, sprzętu komputerowego lub oprogramowania, co może utrudnić lub uniemożliwić naukę
 • wymagana samodyscyplina i motywacja – uczący się musi sam organizować swój czas i plan nauki, co może być trudne dla osób o niskiej samoorganizacji lub skłonności do prokrastynacji
 • ryzyko rozproszenia uwagi – uczący się może być narażony na wiele bodźców rozpraszających w domowym otoczeniu, takich jak hałas, telewizja, media społecznościowe
problemy z nauką

Jak uczyć się zdalnie?

Aby uczyć się zdalnie skutecznie, należy pamiętać o kilku zasadach:

Wybierz odpowiednią platformę e-learningową – istnieje wiele narzędzi online, które pozwalają na tworzenie i udostępnianie kursów internetowych. Niektóre z nich to:

Thinkific – to kompleksowa platforma tworzenia kursów internetowych, która pozwala na dostosowywanie treści, wyglądu i funkcjonalności kursów. Możesz także stworzyć własną stronę internetową, aby promować i sprzedawać swoje kursy po preferowanych cenach.

Teachable – to prosta platforma e-learningowa, która oferuje przejrzysty interfejs, dzięki czemu zarówno twórcy jak i uczestnicy nie mają problemów z dostępem i poruszaniem się po kursach. Możesz także łatwo integrować swoje kursy z innymi narzędziami i usługami.

LearnWorlds – to platforma e-learningowa z licznymi interaktywnymi funkcjami, która sprawdzi się idealnie dla firm, które chcą edukować swoich klientów lub dla przedsiębiorców internetowych, którzy chcą budować swoją społeczność opartą o produkty informacyjne.

Moodle – to najbardziej znana platforma e-learningowa działająca na zasadzie open source, która umożliwia zamieszczenie dowolnie wybranych przez siebie materiałów. Jest to rozwiązanie dla zaawansowanych użytkowników, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad swoimi kursami.

Zorganizuj swój czas i plan nauki – aby uczyć się zdalnie skutecznie, musisz samodzielnie zarządzać swoim czasem i ustalać cele i priorytety. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

Ustal regularny harmonogram nauki – wyznacz sobie stałe godziny nauki i przestrzegaj ich. Zadbaj o to, aby mieć wystarczająco czasu na przyswojenie materiału i powtórki.

Wybierz spokojne miejsce do nauki – unikaj miejsc hałaśliwych lub pełnych rozproszeń. Znajdź sobie kąt, w którym będziesz mógł się skupić i czuć się komfortowo. Wyłącz telewizor, telefon i media społecznościowe.

Używaj kalendarza lub listy zadań – zaplanuj swoje zadania i terminy na najbliższe dni lub tygodnie. Zapisuj wszystkie ważne informacje, takie jak daty egzaminów, spotkań online czy projektów do zrobienia. Sprawdzaj regularnie swój plan i odkreślaj wykonane zadania.

Zrób sobie przerwy – nie ucz się bez przerwy przez kilka godzin. Daj sobie czas na odpoczynek i regenerację. Co godzinę zrób sobie 10-15 minut przerwy. Wstań od komputera, napij się wody, zrób kilka ćwiczeń fizycznych lub rozciągnięć.

Wykorzystuj różne formy i źródła nauki – aby uczyć się zdalnie skutecznie, musisz być elastyczny i otwarty na różne sposoby przyswajania wiedzy. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić: Korzystaj z różnych materiałów – nie ograniczaj się tylko do jednego rodzaju treści. Używaj tekstów, filmów, plików PDF, dźwięków i innych form prezentacji wiedzy. Dobierz materiały do swojego stylu uczenia się.

uczenie się z różnych źródeł

Podsumowanie

Zdalna edukacja i praca to forma funkcjonowania, która staje się coraz bardziej popularna i konieczna w obecnych czasach. Aby skutecznie uczyć się i pracować zdalnie, należy wykorzystywać odpowiednie technologie i narzędzia, takie jak platformy e-learningowe, które ułatwiają tworzenie i udostępnianie kursów internetowych. Należy także zorganizować swój czas i plan nauki, wybierając spokojne miejsce do nauki, ustalając regularny harmonogram i korzystając z kalendarza lub listy zadań. Ponadto, należy wykorzystywać różne formy i źródła nauki, dobierając materiały do swojego stylu uczenia się, korzystając z interaktywnych funkcji i szukając dodatkowych informacji. Wreszcie, należy dbać o swoje samopoczucie i motywację, utrzymując kontakt z innymi uczestnikami kursu lub szkolenia, nagradzając się za osiągnięcia i unikając nadmiernego stresu.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci dowiedzieć się więcej o tym, jak uczyć się i pracować zdalnie z wykorzystaniem technologii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie znajdziesz wiele ciekawych artykułów i kursów online. Życzymy Ci powodzenia w nauce i pracy zdalnej!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top