Jak zadbać o bezpieczeństwo domu podczas wyjazdu?

Wyjazd na wakacje, służbową podróż lub odwiedziny rodziny to zawsze powód do radości. Jednak zanim spakujemy walizki i zamkniemy za sobą drzwi, warto zadbać o to, aby nasz dom był odpowiednio zabezpieczony przed nieproszonymi gośćmi. Włamywacze nie śpią i często wykorzystują okazję, gdy domownicy są nieobecni. Jak więc zapobiec kradzieży i zminimalizować ryzyko strat materialnych i emocjonalnych? Oto kilka praktycznych porad, które pomogą Ci cieszyć się spokojnym wyjazdem.

1. Sprawdź stan drzwi i okien. To podstawowa kwestia, która ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo domu. Zanim wyjedziesz, upewnij się, że wszystkie drzwi i okna są zamknięte na klucz i nie ma żadnych uszkodzeń lub niedomknięć. Jeśli masz możliwość, wymień stare zamki na nowe, antywłamaniowe modele, które utrudnią dostęp do wnętrza. Możesz też zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia, takie jak rygle, łańcuchy czy blokady.

2. Zainstaluj system alarmowy. System alarmowy jest dosyć drogą, ale bardzo użyteczną inwestycją. Decydując się na instalację alarmu w naszym domu należy obowiązkowo skorzystać z usług specjalistów. Dzięki takiemu systemowi nasze drzwi i okna zostaną wyposażone w czujniki ruchu, które zareagują na próbę włamania i wyślą sygnał do firmy ochroniarskiej lub policji. Możesz też skorzystać z opcji zdalnego sterowania systemem za pomocą smartfona lub komputera.

3. Upozoruj obecność w domu. Włamywacze często obserwują domy i wybierają te, które wyglądają na opuszczone. Dlatego warto stworzyć pozory, że ktoś jest w domu. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

  • Zostaw zapalone światło w jednym z pomieszczeń lub skorzystaj z programatora czasowego, który będzie włączał i wyłączał światło w różnych godzinach.
  • Poproś sąsiada lub znajomego, aby co jakiś czas zaglądał do Twojego domu i sprawdzał pocztę, rolety czy rośliny.
  • Zostaw włączone radio lub telewizor na niskim poziomie głośności.
  • Nie informuj o swoim wyjeździe na portalach społecznościowych lub w rozmowach telefonicznych przy otwartych oknach.
włączony telewizor

4. Skorzystaj z ubezpieczenia domu. Mimo podjęcia wszystkich środków ostrożności, nigdy nie masz pewności, że Twój dom nie zostanie okradziony. Dlatego warto mieć ubezpieczenie domu lub mieszkania, które pokryje koszty naprawy uszkodzeń lub odszkodowanie za utracone mienie. Przy wyborze ubezpieczenia zwróć uwagę na zakres ochrony, sumę ubezpieczenia, warunki wypłaty i ewentualne wyłączenia odpowiedzialności. Pamiętaj też, aby sporządzić spis i dokumentację wartościowych przedmiotów, które posiadasz w domu, np. faktury, certyfikaty, zdjęcia czy numery seryjne. To ułatwi Ci udowodnienie własności i wysokości strat w razie kradzieży.

5. Ukryj wartościowe przedmioty. Jeśli nie masz ubezpieczenia lub chcesz dodatkowo zabezpieczyć swoje cenne rzeczy, możesz spróbować je ukryć w nietypowych miejscach, które nie będą na pierwszy rzut oka widoczne dla włamywaczy. Nie chodzi tu jednak o klasyczne schowki, takie jak pod materacem, za obrazem czy w szafie. Włamywacze znają te triki i szybko je sprawdzą. Lepiej poszukać bardziej kreatywnych rozwiązań, takich jak:

  • Sejf zamontowany w podłodze lub ścianie i zamaskowany dywanem, meblem lub innym przedmiotem.
  • Sejf ukryty w szafce kuchennej lub łazienkowej i przypominający z wyglądu piekarnik, lodówkę czy pralkę.
  • Sejf wmontowany w schody i udający stopień.
  • Sejf umieszczony w kominku lub za nim.
  • Sejf schowany w książce lub pudełku po butach na półce z innymi książkami lub pudełkami.

Oczywiście, najlepszym sposobem na ukrycie wartościowych przedmiotów jest posiadanie solidnego, antywłamaniowego sejfu, który będzie odporny na próby otwarcia siłą lub narzędziami. Możesz wybrać sejf o odpowiednim rozmiarze, klasie odporności i sposobie otwierania (kluczem, kodem lub biometrycznie). Taki sejf zapewni Ci spokój ducha i ochronę Twojego majątku.

kłódka

Zabezpieczenie domu przed włamaniem to ważny aspekt dbania o swoje bezpieczeństwo i komfort. Nie warto ryzykować strat materialnych i emocjonalnych z powodu zaniedbania lub lekceważenia tego zagadnienia. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić stan drzwi i okien, zainstalować system alarmowy, upozorować obecność w domu, skorzystać z ubezpieczenia domu i ukryć wartościowe przedmioty. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się swoim wyjazdem bez niepotrzebnych stresów i obaw.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top