Te 6 domowych sposobów na zgagę przynosi natychmiastową ulgę

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś zgagi, trudno wyobrazić sobie to nieprzyjemne uczucie. Myślisz, że ból pochodzi z serca, ponieważ właśnie tam strasznie piecze. Ostatecznie jednak jest to problem ze zbyt dużą lub zbyt małą ilością kwasu żołądkowego. Należy to uregulować. W tym artykule dowiesz się, które z sześciu domowych sposobów na zgagę szybko pomagają.

Czym jest zgaga?


Zgaga to nieprzyjemne uczucie, które pojawia się w klatce piersiowej i górnej części brzucha. Osoby nią dotknięte opisują ją jako piekący ból lub uczucie kłucia za mostkiem. Występuje, gdy kwas żołądkowy dostaje się do przełyku. Przełyk jest zwykle oddzielony od żołądka mięśniem pierścieniowym, dolnym zwieraczem przełyku. Jeśli mięsień ten nie działa prawidłowo lub jest osłabiony, kwas żołądkowy może przedostać się z powrotem do przełyku. Skutkiem tego jest zgaga.

Kiedy może wystąpić zgaga?

Zgaga jest wywoływana przez różne czynniki. Najczęstsze z nich to spożywanie tłustych, pikantnych lub kwaśnych potraw, przejadanie się, picie alkoholu, palenie tytoniu i noszenie obcisłych ubrań w okolicy żołądka. Uczucie pieczenia w przełyku może również wystąpić w czasie ciąży, w przypadku nadwagi i podczas przyjmowania niektórych leków, ponieważ okoliczności te zwiększają nacisk na żołądek lub wpływają na produkcję kwasu żołądkowego.

Zgaga może występować sporadycznie u każdego z nas i zazwyczaj jest nieszkodliwa. Może jednak przerodzić się w przewlekłą chorobę znaną jako refluks żołądkowo-przełykowy (GERD). Jeśli zgaga występuje często i nie jest leczona, może prowadzić do uszkodzenia przełyku, w tym zapalenia, wrzodów, a nawet przełyku Barretta, przedrakowej zmiany w wyściółce przełyku. Skutkiem może być rak przełyku.

Te 5 domowych sposobów na zgagę może pomóc


Płatki owsiane: Wymieszaj płatki owsiane z wodą, aby zrobić owsiankę i dodaj trochę świeżo startego imbiru, jeśli go masz. Alternatywnie, możesz po prostu żuć jedną lub dwie łyżki płatków owsianych w ustach i powoli połykać. Owsianka działa jeszcze lepiej w połączeniu z bananami!


Banany: Banany zawierają dużo śluzu, który chroni podrażnioną błonę śluzową żołądka. Potas neutralizuje kwas w żołądku. Najlepiej jest żuć banana na miazgę i połykać go powoli, kęs po kęsie.


Herbata rumiankowa: Rumianek łagodzi żołądek. Można zastosować kurację z jego użyciem, kładąc się i obracając z pleców na jeden bok co pięć minut, a następnie po kolejnych pięciu minutach na brzuch i z powrotem na drugi bok. W ten sposób każda strona żołądka będzie lepiej odczuwać działanie herbaty. Weź trzy łyki herbaty rumiankowej przed każdą zmianą pozycji.

Uzdrawiająca ziemia: Agresywny kwas żołądkowy jest wiązany przez ziemię leczniczą. Zawsze powinieneś mieć trochę w domu. Rozpuść ją w wodzie zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania, efekt często zaczyna się już po pięciu minutach. Jeśli regularnie cierpisz na zgagę, najlepiej jest przyjmować glinkę leczniczą rano, w porze lunchu i wieczorem jako środek zapobiegawczy.


Soda oczyszczona: Soda oczyszczona może być używana do pieczenia lub jako domowy środek na zgagę. Neutralizuje ona kwasy w organizmie. Aby to zrobić, dodaj łyżeczkę proszku do szklanki wody i wymieszaj wszystko razem. Następnie wypij łykami. Soda oczyszczona nigdy nie powinna być spożywana dłużej niż dwa do trzech dni i nie należy jej mylić z proszkiem do pieczenia.


Ziemniaki: Sok z surowych ziemniaków wiąże kwas żołądkowy. Dlatego najlepiej jest wycisnąć trzy do czterech ziemniaków bez zielonych części lub kiełków (ważne!) za pomocą sokowirówki i pić sok łykami. Można również zetrzeć ziemniaki na tarce i przecisnąć starte ziemniaki przez sito.

zgaga

Jak można leczyć zgagę?


Leczenie zgagi zazwyczaj obejmuje zmianę stylu życia. Zdrowa dieta, kontrola wagi, unikanie pokarmów wyzwalających zgagę i unoszenie górnej części ciała podczas snu to ważne środki. Jeśli zgaga występuje zbyt często, stosuje się leki na receptę w celu regulacji produkcji kwasu żołądkowego i złagodzenia objawów. Zaleca się zasięgnięcie porady lekarza, jeśli zgaga staje się przewlekła lub powoduje poważny dyskomfort. Jest to jedyny sposób na wykluczenie poważnych chorób i zapewnienie odpowiedniego leczenia.

W dłuższej perspektywie przyjmowanie leków blokujących wydzielanie kwasu żołądkowego zmienia środowisko w żołądku i jelitach, co może prowadzić do skutków ubocznych, takich jak zaburzenia flory jelitowej. Dlatego należy zawsze starać się kontrolować problem poprzez zmianę stylu życia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top