Oszczędne ogrzewanie i wentylacja – jak zmniejszyć koszty?

wietrzenie

W obliczu rosnących cen gazu, coraz więcej wydajemy na ogrzewanie naszych domów. Jednak nikt z nas nie chce marznąć. Zatem przydadzą się wskazówki, które pozwolą nam ogrzać nasze mieszkania bez narażania się na dodatkowe koszty.

Jak mądrze ogrzewać i wietrzyć?

Mądre ogrzewanie i wentylacja mogą znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Oto dziewięć porad, które pomogą ci ograniczyć wydatki:

ogrzewanie
  1. Zamykaj drzwi: Aby uniknąć utraty ciepła, zawsze pamiętaj o zamykaniu drzwi, zwłaszcza między ogrzewanymi a nieogrzewanymi pomieszczeniami.
  2. Steruj temperaturą przez termostat: Obniżenie temperatury w pomieszczeniu o jeden stopień może zmniejszyć zużycie energii o 6%. Dlatego zastanów się nad ustawieniem termostatu na nieco niższą temperaturę i ubierz się cieplej.

Oto orientacyjne ustawienia termostatu: 1: 12°C 2: 16°C 3: 20°C 4: 24°C Na przykład w łazience możesz ustawić stopień 3-4, w pokoju dziennym 2-3, a w sypialni wystarczy stopień 2.

  1. Inteligentne ogrzewanie: Automatyczne regulatory ciepła, dostępne w sklepach z wyposażeniem domu, mogą zarządzać temperaturą za ciebie, włączając i wyłączając ogrzewanie w odpowiednim czasie.
  2. Dywaniki jako izolacja: Dywaniki mogą zapewnić dodatkową izolację, zwłaszcza na twardych powierzchniach, takich jak laminat czy płytki.
  3. Ustawienie mebli: Aby ciepło z grzejników mogło swobodnie cyrkulować, upewnij się, że nie są one zasłonięte przez meble.
  4. Izoluj przeciągi: Dobre uszczelnienie okien może zapobiegać przedostawaniu się zimnego powietrza do wnętrza, a stosowanie rolet i zasłon może dodatkowo pomóc w utrzymaniu ciepła w pomieszczeniu.
  5. Oszczędność na ciepłej wodzie: Zmniejszenie czasu przepływu gorącej wody i instalacja ograniczników przepływu mogą przynieść oszczędności.
  6. Twórz przytulną atmosferę: Ciepłe swetry, świeczki, koc i ciepłe napoje mogą zwiększyć poczucie ciepła i komfortu bez podnoszenia temperatury w pomieszczeniu.
  7. Wietrzenie mieszkania: Regularne krótkie wietrzenie mieszkania, zwane „Stoßlüften”, pozwala na szybką wymianę powietrza bez wychładzania ścian, w przeciwieństwie do uchylania okien, co powoduje większe straty ciepła.

Przestrzegając tych prostych zasad, możesz cieszyć się ciepłem w domu bez zbędnych wydatków na ogrzewanie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top