Przygotuj ogród na zimę: Jakie prace ogrodowe są teraz konieczne?

liść w ogrodzie

Jesienią, gdy cały plon jest zebrany, prace w ogrodzie nie kończą się. Do czasu, gdy działka zostanie pokryta śniegiem, jest jeszcze wiele do zrobienia. Jak przygotować ogród na zimę, dowiesz się poniżej.

Przygotowanie ogrodu na zimę: Następujące zadania są teraz konieczne

  1. Zbieranie liści:
    • Delikatnie zbieraj liście za pomocą grabi. Jeśli twoje drzewa i krzewy nie są dotknięte chorobami i szkodnikami, wrzuć liście na kompost, do grządek lub użyj ich jako ściółki dla roślin zimujących. Ostrzeżenie: Liście dotknięte mączniakiem i innymi chorobami nie nadają się do tego celu. Usuń je z działki i spal.
  2. Pielęgnacja drzew owocowych jesienią:
    • Plon na kolejny rok zależy w dużej mierze od działań podjętych jesienią. Usuń stare, obumarłe kory, mchy i porosty. Larwy szkodników chętnie zimują pod nimi, dlatego ważne jest, aby nie dawać im szansy na rozwinięcie się wiosną. Usuń także wszelkie taśmy dla drzew. Jednorazowe taśmy (papierowe) spal, umyj i osusz taśmy materiałowe, aż do wiosny odłóż.
  3. Przycinanie drzew:
    • Przycinaj drzewa owocowe w suchą pogodę przed nadejściem przymrozków. Usuń za pomocą ostrych nożyc lub piły ogrodowej suche, uszkodzone i chore gałęzie. Następnie zabezpiecz miejsca cięcia roztworem siarczanu miedzi (1 łyżeczka substancji rozpuszczonej w 1 litrze wody).
  4. Ochrona przed chorobami i szkodnikami:
    • Po opadnięciu liści rozpocznij jesienne zabiegi w ogrodzie. Jeśli zauważysz oznaki pleśni na drzewach, opryskaj rośliny 3% roztworem płynu Bordeaux. Aby zwalczyć patogeny mączniaka i innych powszechnych chorób, opryskaj korony mocznikiem (0,5 kg mocznika na 10 litrów wody). Spryskaj także ziemię wokół drzew, ale z bardziej skoncentrowanym roztworem (1 kg mocznika na 10 litrów wody).
  5. Obfite podlewanie:
    • Ważne jest, aby drzewa owocowe nie przeszły w zimę wysuszone. Jeśli jesienią nie ma wystarczająco dużo deszczu, obficie podlej glebę pod koronami drzew. Podczas jesiennego podlewania używaj około 50 litrów wody na jedno dorosłe drzewo. Podlewaj drzewa etapami: około 12-15 litrów na godzinę. Gleba powinna być wilgotna do głębokości około 1 metra. Pamiętaj, że temperatura wody powinna być o 5°C wyższa niż temperatura powietrza na zewnątrz.
  6. Jesienna wapnowanie drzew:
    • Aby ochronić drzewa przed szkodnikami i oparzeniem słonecznym wiosną, powinieneś wapnować pnie aż do najniższej gałęzi. Użyj gotowej wapnowej pasty (dostępnej w sklepach ogrodniczych) lub przygotuj własną mieszankę: 3 kg wapna i 500 g siarczanu miedzi rozpuszczonych w 10 litrach wody.
  7. Ochrona drzew przed gryzoniami:
    • Zające i myszy chętnie gryzą korę drzew owocowych zimą. Gryzonie mogą poważnie zaszkodzić roślinom, zwłaszcza młodym sadzonkom. Aby temu zapobiec, owijaj pnie na wysokości 50-100 cm rajstopami, papą dachową lub przekrojonymi butelkami plastikowymi.
  8. Okrywanie winogron na zimę:
    • Winogrona są dość wymagające i dlatego potrzebują szczególnej opieki jesienią. Po opadnięciu liści przycięcie winorośli, opryskaj rośliny 3% roztworem siarczanu żelaza, a następnie przykryj winogrona słomą lub innym materiałem do zimowego okrycia roślin.

Podsumowując, odpowiednie przygotowanie ogrodu na zimę to klucz do zdrowych i obfitych plonów w przyszłym roku. Dlatego nie zapomnij o tych ważnych zadaniach jesienią, aby twój ogród kwitł w pełni swojego potencjału w nadchodzącym sezonie.”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top