Jak suszyć pranie zimą: 13 sprawdzonych trików
Codzienna czynność, jaką jest rozwieszanie prania do suszenia, może stać się prawdziwym wyzwaniem, gdy za oknem pada deszcz lub śnieg, a temperatura jest niska. Czas znaleźć proste i skuteczne sposoby na suszenie prania zimą. Dzięki tym zimowym wskazówkom nawet niekorzystna pogoda nie powstrzyma cię przed szybkim i suchym praniem. Jeśli nie masz suszarki do ubrań w domu, koniecznie to uwzględnij!
Sposoby na suszenie prania zimą – 12 przydatnych wskazówek
- Nie przeładowuj pralki. Dzięki temu pranie nie tylko będzie czystsze, ale także mniej mokre, co przyspieszy proces suszenia.
- Dokładnie odcedź pranie. Ten pierwszy krok jest niezbędny, aby przyspieszyć proces suszenia. Pozwól nadmiarowi wody odcedzić się po praniu, zarówno ręcznie, jak i poprzez dodatkowy kręcenie wirowym. W przypadku wytrzymałych tkanin, które można odwirować z prędkością 1200 obrotów na minutę, jest to możliwe.
- Korzystaj z krótkich cykli prania, aby wirowanie było szybsze.
- Nie przeładowuj pralki, aby pranie schnęło szybciej.
- Jeśli nie masz innego wyboru, niż rozwiesić pranie w domu, umieść je w największym i najjaśniejszym pomieszczeniu, używając osuszacza powietrza. Osuszacz obniży wilgotność względną, utrzymując poziom wilgotności w pomieszczeniu pod kontrolą.
- Przenośne i składane stojaki na pranie z metalu lub żywicy (które wytrzymują większe obciążenia i są bardziej stabilne) są kluczowym elementem. Wybierz stojak na pranie z składanymi skrzydłami, im większy, tym lepiej, aby powietrze mogło krążyć między kawałkami prania. Im więcej rozłożysz prania, tym szybciej wyschnie, a wilgoć będzie mniej skoncentrowana, co ograniczy powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Istnieją również elektryczne stojaki na pranie, wyposażone w grzałki. Są one droższe, ale suszą pranie znacznie szybciej.
- Umieść cięższe ubrania na zewnętrznych rzędach, aby szybciej schnęły. Lżejsze ubrania powinny znaleźć się na dolnych rzędach.
- Wykorzystaj przeciągi. Jeśli ustawisz stojak na pranie między dwoma otwartymi oknami w domu, pranie dzięki powstałej wentylacji wyschnie szybciej.
- Powieszenie prania w pobliżu grzejników będzie sprzyjać szybszemu schnięciu. Choć nie zaleca się bezpośredniego zawieszania prania na kaloryferach, to jeśli umieścisz je w pobliżu na linkach, krzesłach lub wieszakach, wyschnie znacznie szybciej.
- Zwijaj mokre ubrania w suchy ręcznik. Rozłóż ręcznik i połóż na nim mokre ubranie. Następnie zwiń ręcznik, wywierając nacisk, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci.
- Podczas prania pościeli, poszewek lub jeansów, umieść grubą ręcznik w pralce. Skorzystaj z dobrego wirowania, aby ręcznik mógł absorbować więcej wilgoci.
- Użyj zamrażarki. Choć brzmi to dziwnie, to w rzeczywistości działa. Umieść wilgotną odzież w worku foliowym (typowym worku do żywności zamykanym na zamek błyskawiczny) i włóż go na kilka godzin do zamrażarki. Następnie wyjmij go z worka i wygładź pranie żelazkiem.
- Włącz pralkę rano. W ten sposób będziesz mieć więcej godzin świetlnych, gdy ustawisz stojak do suszenia wewnątrz domu przed oknem lub na balkonie, co przyspieszy proces suszenia.
Warto zastosować te proste triki, aby skutecznie suszyć pranie zimą, nawet bez suszarki do ubrań. Dzięki nim możesz cieszyć się świeżo i szybko wysuszonym praniem przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz.